WTS - World Travel Service

WTS Rezervasyon

WTS -  Dünya Mutfağı . . .  Dünya Mutfakları . . .  Dünya Yemekleri . . . Dünya Yemekleri Tatları . . . Dünya Mutfağı Özellikleri . . .

  Ayın Tatil Fırsatları
Yılbaşı Turları
Şeker Bayramı Turları
Kurban Bayramı Turları
Sömestre Turları
Yurtdışı Turları
Yurtiçi Turları
Promosyonlar
Balayı Özel Turları
Avrupa Turları
Latin Amerika Turları
Uzakdoğu & Ortadoğu
Asya Turları
Yunan Adaları Turları
Tropik Adalar
Küba Turları
Afrika Turları

Amerika Turları

Tatile Randevu

Fotoğrafçılık Turları

Sovyetler Birliği Turları
Avustralya Turları
Gemi Turları
Single Club
Yurt Dışı Oteller
Yurt İçi Oteller
Kıbrıs Otelleri

Outlet & Alışveriş

Şarap ve Gurme Turları

Bayi & Şirket Gezileri
Kids & Travel
Spor Turizmi
FIFA 2015

Kültür Turları

Event & Etkinlikler

Extreme Club

Scuba Diving
SPA & Sağlık Turizmi
Yurt Dışı Fuarlar
Pegasus Havayolları
Hot Holiday
Yurtdışı Turları
Yurt Dışı Eğitim
Yurt Dışı Acentalar
Yurt İçi Acentalar
Turizmcilere Özel
Merak Edilenler
WTS'den haberler
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
İletişim

Dünya Mutfakları

Yeni bir ülkeye gitmek her zaman çok keyifli ve eğlencelidir. Yeni yerler keşfetmek, gezmek, alışveriş yapmak, müzeler, tarihi eserler, gece hayatı. Ancak sadece müzelerini, doğal güzelliklerini, ünlü caddelerini görmek yetmez. Bir ülkeyi tanımak ülkenin mutfağından geçer.

 

İnsanları, müziği, dansları, renkleri, festivalleri ve Bollywood’u ile dünyanın özel yerlerindendir Hindistan. Bu özel yerin çok özel bir de mutfağı vardır. Çoğu kişi nedense ön yargılıdır; yiyeceğinin çok yakıcı ya da tatsız olacağının ya da ne olduğu belirsiz bir şey yiyeceğinin korkusunu taşır. Yanılıyorsunuz; o yüzden bu çok özel ve renkli yemek kültürünü öğrenmek için bize katılın! Hindistan; 25 eyaleti, 7 bölgesi, 18 başlıca dili, 7 başlıca inanç şekli ile dünyada en çok çeşitliliğe sahip ülkelerden biridir ve bu muazzam çeşitlilik yemek kültürüne de yansımıştır. Kullanılan malzemeler ve pişirme yöntemleri ile ortaya çıkan yemekler sadece bölgeler arasında değil şehirden şehre hatta mahalleden mahalleye bile farklılık gösterir. Hint mutfağı tıpkı Türk mutfağında olduğu gibi bölgeden bölgeye değişiklik gösteren bir mutfaktır. Genel olarak baharatlar ve köri sos Hint mutfağının başrol oyuncalarıdır ve bu mutfakta Türk damak zevkine hitap edecek türden yemekleri bulmak da mümkündür.


JAPONYA...

Bilindiği üzere Japonya'da yemek yemek ya da yemek yiyebilmek bir sanattır. İnce çubuklar ile pirinç tanelerini tek tek yemek çok zor bir iş doğrusu. Ama her güzel şeyin bir zorluğu olduğu kelimesi burada da ortaya çıkmış oluyor. Japon yemekleri çok değişik farkı yemeklerdir. Son zamanlarda Türkiye'nin bir çok yerinde Japon yemeklerini yapan restoranlar açılsa da bu restoranların bizim Japon mutfak kültürünü tanıdığımızın ispatlamaz. Sushi için "çiğ balık" denebilir, ama basit bir çiğ balık deyip geçmemek lazım. Sushinin pirinçli, avokadolu, karidesli gibi birçok çeşidi bulunuyor. Ama tabii ki de Japon mutfağı sadece sushiden oluşmuyor.


"Sashimi"; Sushi benzerinde bir yemek, tek farkı içinde pirinç olmaması ve soya sosu konularak yenmesidir.
Japonya'nın Türk yemeklerine benzeyen lezzetleri de yok değil.
"Gyoza"; Mantı tarzında bir yemektir.
"Gohan" ; Pirinç pilavı benzerinde bir yemek sadece tuzsuz (shio)denebilir. Japon yemekleri hakkında ufak bir ayrıntı tuz bulma konusunda zorlanabilirsiniz. Tabiiki de Japon yemeklerinden hoşlanmazsanız Japonya gibi ziyaretçi akının uğrayan bir ülkede her tarzda yemeği bulabileceğiniz bir çok seçkin restoran bulabilirsiniz.

 

BELÇİKA...

Belçika mutfağının genel anlamda Fransız mutfağına benzetilmektedir. Bunun en büyük nedeni, şarap ve peynire düşkünlüklerinden olsa gerek. Ancak Belçika mutfağının en önemli yiyeceği patatestir. Kıtlık dönemleri geçirdikleri günlerde patatese çok fazla ağırlık vermeye başlamış olan Belçikalılar, patatesten envai çeşit değişik yemek üretmiş ve günümüzde lüks restoranların mönülerinin baş sayfalarında yer almaktadır. Belçika çikolataları bütün dünyada ün yapmış bir marka haline gelmiştir, belki daha önce bu çikolatayı denediniz. Fakat anavatanında tadına bakmak ayrı bir keyiftir. Belçika çikolataların sunulduğu dükkanların, vitrinlerinin lezzetli dekorasyonu sizi istemeseniz de içine çekmeye başaracaktır. Waffle bilindiği üzere ülkemizde de son yıllarda tadı ve göz doyurucu görüntüsü ile çok fazla dikkat çeken bir tat. Krep gibi bir hamurun içine konulan envai çeşitte çikolata, meyve, kuruyemiş gibi bir çok tadın, bir arada bulunduğu çok lezzetli bir yiyecek. Waffle'ı Belçika çikolatası ile denerseniz hiç pişman olmazsınız.

 

MACARİSTAN...

Macar yemekleri için söylenebilecek ilk şey; yemeklerine fazlasıyla baharat ve acı koydukları olacaktır. Aslında genel anlamda düşünüldüğünde, Türk yemeklerinden çok fazla bir farkı yok gibi dursa da, yemeklerinin içine kattıkları değişik baharatlarla masalarına faklı lezzetler katmayı başarmışlardır. Macaristan mutfağından domuz etinden yapılmış olan bir çok yemekle karşılaşabilirsiniz. Ve masalarından eksik etmedikleri bir diğer yiyecek ise, salatadır. Salatanın bir çok çeşidini görebileceğiniz Macaristan'da en iyi tercih; değişik tatların hepsinden ufak birer porsiyon sipariş edip, hepsinin tadına bakmak olacaktır.
Gulaş ( Kul aşı) adı verilen yemekleri Macaristan'ın en özel yemeklerinin arasında yer alır. Dana etinden yapılan bu yemek, içine katılan, kimyon, salça ve defne yaprağı ile değişik bir lezzet ortaya çıkmaktadır.
Macar şarapları; Dünyaca ünlü olan Macar şarabı, bu bölgede yetiştirilen üzümlerden değil de daha çok saklama şekillerinden dolayı bu kadar lezzetliler. Macaristan'da yapılan şaraplar, meşe fıçılarda bekletiyor olmasından dolayı bu kadar lezzetliymiş.

 

AVUSTURYA...

Avusturya kibarlığın, nostaljinin, romantizmin ana merkezi ve bu hava tabii ki de yemek kültürlerine de yansıyor. Porselen tabaklarda gelen yemekler, cam şişelerde sunulan şaraplar ve dünyaca ünlenmiş tatları; şnitzel, pasta ve kahve. bu üç lezzete hiç de yabancı olduğumuz söylenemez, ama kim bilir pastalarındaki leziz tadı; pişirirken içine kattıkları çekirdek üzümünün verdiği tattan olabilir.

 

FRANSA...

En iyi aşçıların Fransız olması ve en iyi restoranların Fransa'da bulunması burada ne kadar keyifli yemekler yiyeceğiniz bir göstergesidir. Fransa da keyifli ve zevkle kurulan masalarda, bir yandan şarabınızı yudumlarken, bir yandan da bulunduğunuz şehrin manzarasını seyre dalmak sizi büyülemeye yetecek. Fransa'da özenle hazırlanan masaların dışında bütün dünyaya yayılan bir mutfak kültürleri vardır. Yemeklerinde genellikle et veya et suyu kullanılır. Özel peynirlerini ise birçok yemeğin içine katarak farklı tatlar ortaya çıkarmayı başarmışlardır.


MALTA...

Malta yemekleri başta tabii ki de balıkla anılır. Ancak Malta'nın tropikal iklimi sayesinde bir çok sebze ve meyveyi bir arada bulmanız mümkün. Malta'ya özgü olan yemekler genellikle patlıcan kökenli olduğu söylenebilir. Mutfaklarının bir diğer başlıca yemekleri ise makarnadır. Yemek kültürlerini birazda İtalyan tarzından aldıkları için pizza ve makarnayı her yerde bulabilirsiniz.


Malta'da egzotik çorbaların sofralarda çok büyük önemi var. "Soppa tal-armla": Karnabahar çiçeği, ıspanak, hindiba, bezelye gibi sebzelere ek olarak içine konulan özel peynirlerle tatlandırılan bu çorbanın Malta'nın en meşhur yemeklerinin arasında olduğu söylenebilir. Keçi peyniri  gbejniet denemek isteyeceğiniz tatlardan bir tanesi olabilir.
Malta'da yemeklerde yanınıza eşlik edecek içecek; beyaz ya da kırmızı olabilir. Malta üzümlerden yapılan ya da İtalya ve diğer ülkelerden gelen şaraplarla birçok şarap çeşidini Malta'da bulabilirsiniz. Ancak şarap haricinde tüketilen bir diğer içecek ise biradır. Yerel biraları; Cisk Lager ve Hop Leaf Ale deneyebilirsiniz. Kinnie adı verilen portakal ve aromalardan yapılan alkolsüz yerel içeceklerinin de tadına bakabilirsiniz.


ENDONEZYA.

Endonezya mutfağı çok değişik tatlarla bezenmiş bir mutfaktır. Ülkenin en önemli yiyeceği pirinçtir. Endonezya topraklarında yetişen pirinç, hem taraçalı görüntüsü ile göz ziyafeti çektirirken hem de Endonezya halkının "Tanrının bir armağanı olarak" nitelendirdikleri ana yemekleridir. Endonezya mutfağının olmazsa olmazı, değişik şekillerde yapılan pirinç yemekleridir. Endonezya yemeklerini diğer mutfaklardan ayıran bir diğer özellik ise; birçok baharatı karıştırarak elde etmiş oldukları değişik karışımlardır.


Endonezya'da aslında her bölgede yapılan değişik yemekler vardır. Çünkü her bölgede farklı baharatlar ve meyveler yetiştiği için, aynı gibi görünen yemeklerin içine kattıkları değişik aromatik baharatları ile farklı tatlar oluşturuyorlar. Bali adalarında bulunan 13 bitkinin karışımı olan "Balinese Spice Mixi" (yabani zencefil) yemeklerine karıştırarak farklı lezzetler elde ediyorlar.


Endonezya'da meyvelerin ve deniz ürünlerinin ayrı bir yeri vardır. Endonezya, egzotik meyvelerin en değişik çeşitlerini bulabileceğiniz bir ülkedir. Hindistan cevizini de birçok yemeklerinde farklı tatlar vermesi için kullandıklarını söylenebilir.


Endonezya'da her adasında bulacağınız farklı tatlarda ki yemeklerin, tadına bakmadan dönmeyin. Adaların turistik olarak gelişmiş olmasının sonucunda oteller, tatil köyleri ve bunların beraberinde açılan dünyaca ünlü restoranlarda birçok Endonezya yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Ama oldu da! Egzotik yemekler hoşunuza gitmezse her yerde kolaylıkla tadına alışık olduğunuz yemeklerin bulunduğu farklı restoranlar bulabilirsiniz.

 

RUSYA...

Rusya'nın iki özel tadı havyar ve votka... Tatlı, limonlu, sert votkalar en meşhur olanlarıdır.

Havyar; dişi mersinbalığının döllenmemiş yumurtasından elde edilmektedir. Ve Rusya'da birçok havyar çeşidini bulmanız mümkün. Taze havyar yani Malossol ve Beluga gibi çok nadir bulunan havyar çeşitlerinin tadına Rusya'da bakabilirsiniz. "Birinciki" adı verilen krepin içine sarılarak yenen kırmızı havyar ise Rusya da tadına bakacağınız bir diğer lezzettir. Ancak Rus yemeklerine lezzet veren, ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan değişik lezzetlerdeki baharatlardır. Anason dereotu, soğan, tarçın, karabiber gibi çeşitli baharatları, yemeklerinin içine katmalarıyla farklı tatlar ortaya çıkartmışlardır.

 

 

 

 

World Travel Service
Güney Afrika'da yapılmakta olan
FIFA 2010 Dünya Kupası organizasyonu için
Türkiye'deki tek yetkili tur operatörüdür.

 

 

World Travel Service
Rezervasyon: 0212 237 90 60

 

 

Merak Edilenler

Vizeler | Küba Vizesi | Yunanistan Vizesi | İspanya Vizesi | Pasaport Bilgileri

Gümrük Bilgileri | Konsolosluklar | Konsolosluk ve Büyükelçilik Telefonları

Ülkeler ve Para birimleri | Dünya Saat Uygulamaları

Dünya Mutfakları | Resmi Tatil Günleri

 

 

 

World Travel Service is an accredited member of TÜRSAB, the official travel agency association of Turkey.