WTS - World Travel Service

Vize . . .  Pasaport Vize  . . .  Vize Başvuru  . . .  Vize Başvuru Formu  . . .  Vize Başvurusu  . . .  Vize İşlemleri  . . .  Vize Takip  . . .  vize istemeyen  . . .  Vize Formu  . . . 

Şeker Bayramı Turları
Kurban Bayramı Turları
Sömestre Turları
Yurtdışı Turları
Yurtiçi Turları
Promosyonlar
Balayı Özel Turları
Avrupa Turları
Latin Amerika Turları
Uzakdoğu & Ortadoğu
Asya Turları
Yunan Adaları Turları
Tropik Adalar
Küba Turları
Afrika Turları

Amerika Turları

Tatile Randevu

Fotoğrafçılık Turları

Sovyetler Birliği Turları
Avustralya Turları
Gemi Turları
Single Club
Yurt Dışı Oteller
Yurt İçi Oteller
Kıbrıs Otelleri

Outlet & Alışveriş

Şarap ve Gurme Turları

Bayi & Şirket Gezileri
Kids & Travel
Spor Turizmi
FIFA 2015

Kültür Turları

Event & Etkinlikler

Extreme Club

Scuba Diving
SPA & Sağlık Turizmi
Yurt Dışı Fuarlar
Pegasus Havayolları
Hot Holiday
Yurtdışı Turları
Yurt Dışı Eğitim
Yurt Dışı Acentalar
Yurt İçi Acentalar
Turizmcilere Özel
Merak Edilenler
WTS'den haberler
Hakkımızda
İnsan Kaynakları
İletişim

Vize Bilgileri

 


Bilindiği gibi çok sayıda ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, ülkelerine giriş için vize uygulamaktadır. Bazı istisnaları olmakla birlikte, bu vizelerin seyahat başlangıcından önce ilgili ülkenin Türkiye'deki Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve Konsolosluklarından alınması gerekmektedir.


Vize verme işlemi sırasında her ülke, kendi yasa ve yönetmeliklerinden kaynaklanan kurallar uygulamaktadırlar. Sitemizin bu bölümünün amacı, sizlere ayrı ayrı her ülkenin vize ile ilgili kural ve uygulamalarını göstermek ve her ülkenin yazıcınızdan çıktı alabileceğiniz vize formu örneklerini sunmaktır. Yan menüde yer alan ülke adlarını tıklayarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.


Biz size burada bazı genel kural ve uygulamalar konusunda bilgi vermek istiyoruz.


Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yabancı ülke konsoloslukları vizelerini ancak pasaportların "Vize" için ayrılmış bölümlerine tatbik edebilirler. "Döviz", "Gümrük Kayıtları" ve "Açıklamalar" yazan bölümlere vize uygulanamaz. Bu nedenle vize başvurusu yapılmadan önce vize sayfaları dolu pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Pasaport işlemleri ve Pasaportlar konusunda bir başka önemli husus pasaportların sahibi tarafından mutlaka imzalanmış olması ve pasaportun en az altı ay geçerlilik süresi olmasıdır.


Tüm ülkeler vize müracaatı yapılırken bir "Vize Formu" doldurulmasını talep edeceklerdir. Bu vize formlarının eksiksiz doldurulması çok önemlidir. Sizin önemsiz bularak boş bırakacağınız bir soru vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilir.


Vize formu ile birlikte sizden istenen fotoğrafın yeni olması ve sizin son görünüşünüzü yansıtması bir başka önemli husustur. Özellikle eski tarihli bir pasaportta kullanılan resmin aynısını vize formu ile birlikte göndermeyiniz. Bu, vize başvurusunun hemen reddedilmesine yol açacaktır.


Vize formunun mutlaka başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Vize Formu üzerindeki imzanın, pasaporttaki imza ile karşılaştırılacağı unutulmamalıdır.


Konsolosluklar vize formu ile birlikte bir dizi ek evrak talep edeceklerdir. Bu evraklar sizin bir iş sahibi olduğunuzu, düzenli bir geliriniz olduğunu tevsik edici evraklardır. Bu evrakların listesi her ülke için ilgili ülkenin sayfasında gösterilmektedir.


Konsoloslukların, başvurunun kabulünden itibaren vize verme süreleri 2 günden bir haftaya hatta bazı ülkelerde 10 güne kadar çıkmaktadır. Bu nedenle, vize başvurularınızı, seyahatlerinizden mümkün olduğu kadar önce yapmaya gayret ediniz. Pasaportların geri veriliş sürelerinin özellikle, bayram, sömestr, paskalya, fuar ve yılbaşı gibi yoğun dönemlerde daha da uzayabileceğini unutmayınız.


Artan güvenlik kaygılarıyla, konsolosluklar vize için gerekli bilgi ve belgeleri her an değiştirebilmektedirler. Bizler elimizden geldiğince hızlı bir şekilde sayfalarınızdaki bilgileri, bu değişikliklere paralel olarak güncellemekteyiz.

 

Notlar;

İTO veya İSO faaliyet belgelerinin en fazla iki ay önce alınmış olması ve her iki ayda bir yenilenmesi gerekmektedir.


Vergi levhaların fotokopilerinin her yıl en geç Mayıs ayı sonunda elimize geçmesi gerekmektedir.


SSK işe giriş bildirgelerinde SSK'nın onay damgasının görülmesine dikkat edilmelidir. Şirketin antetli kağıdına yazılacak dilekçelerin Belçika Konsolosluğu için İngilizce veya Fransızca, İngiltere ve Amerika Konsoloslukları için İngilizce, diğer konsolosluklar için Türkçe veya İngilizce olarak hazırlanması, şirketin imza sirkülerinde yetkili kişi veya kişiler tarafından imzalanması, ad ve soyadlarının açıkça yazılması gereklidir.


Pasaport İşlemleri ve Ücretleri;

 

Pasaport çıkarma ve süre uzatma işlemleri ve bu işlemlerin ücretleri hakkında emniyet müdürlüğü web sitesinden detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

 

http://www.iem.gov.tr/iem/index.php?menu_id=110

 

Biometrik Fotoğraf

 

Bir çok schengen ülkesinin vize işlemleri için talep etmiş olduğu biometrik fotoğrafın teknik özellikleri hakkında detaylar için tıklayınız.

 

Teknik bilgilerin olduğu sayfaları fotoğrafçınıza götürerek işlemleriniz için doğru fotoğrafı edinebilirsiniz.

 

 

Ülkeler ve Vize İşlemleri;

 

 

World Travel Service
Güney Afrika'da yapılmakta olan
FIFA 2010 Dünya Kupası organizasyonu için
Türkiye'deki tek yetkili tur operatörüdür.

 

 

World Travel Service
Rezervasyon: 0212 237 90 60

 

 

Merak Edilenler

Vizeler | Küba Vizesi | Yunanistan Vizesi | İspanya Vizesi | Pasaport Bilgileri

Gümrük Bilgileri | Konsolosluklar | Konsolosluk ve Büyükelçilik Telefonları

Ülkeler ve Para birimleri | Dünya Saat Uygulamaları

Dünya Mutfakları | Resmi Tatil Günleri

 

 

 

World Travel Service is an accredited member of TÜRSAB, the official travel agency association of Turkey.